مصاحبه با دکتر فرامرز شهسواری

نوشته شده توسط:پیام کریمی کرماشانی | ۹۲ دیدگاه

گفتگو با دکتر فرامرز شهسواری زبان شناس

اختصاصی از ادبی۱۹

 

توجه:این گفت وگو و عوامل آن کاملا مستقل بوده و محتوای آن با خط فکری سایت ادبی۱۹ در بعضی موارد مغایر است اما رسالت هر رسانه آزادی است که صدای تمام افکار.اشخاص.وسلیقه های گوناگون باشد حتی اگر با سیاست رسانه در تضاد باشد. سپاس/هربژی (مدیریت پایگاه ادبی۱۹)

 

گفتگو با دکتر فرامرز شهسواری زبان شناس

کیومرث کریمی،دکتر شکوه شفیعی

دکتر فرامرز شهسواری متولد 1348 خورشیدی در کرمانشاه زبان شناس،محقق و استاد دانشگاه که از دوران کودکی نزد پدرشان با شاهنامه کوردی و شاهنامه فردوسی آشنا شدند که این آشنایی چراغ راه آینده اش بود که باعث رشد و شکوفایی استعداد این استاد فرهیخته شد و این پشتوانه فرهنگی که از محیط خانواده نشأت گرفته بود او را در مسیر پیشرفت علمی و ادبی قرار داد. یکی از عوامل موفقیت او دقت و پشتکار مثال زدنی اش در کندوکاو زبان های باستانی و سایر زبانهای رایج در این مرز و بوم بخصوص زبان های آریایی است. او که استاد دانشگاه فرهنگیان کرمانشاه است فارغ التحصیل دانشگاه زبان شناسی ارمنستان میباشد علاوه بر پژوهش در زبان های ایرانی به خصوص گویش های زبان کوردی جنوبی و همچنین درباره شاهنامه حکیم توس نیز صاحب نظر میباشد. کتاب منتشر شده اش به نام ((هنجار گریزی در شاهنامه فردوسی)) در نوع خود کاری ارزشمند،خلاقانه و نو میباشد. که کمتر محققی به این مهم پرداخته است.عشق و علاقه اش به اسطوره ها،نمادها و فرهنگ و زبان ایرانیان او را به مسیر اعتلا و بالندگی و ژرف اندیشی کشانده است یکی دیگر از ویژگی های این زبان شناس و محقق کورد دوری جستن از تعصب های کور و عوام گرایی و قوم گرایی است . متاسفانه این روزها اشخاصی هستند که اسیر حواشی و رفتارهای پوپولیستی بی دلیل و منطق و غیر علمی شده اند، جای بسی خوشحالی است که این استاد دانشگاه فقط به داشته های علمی و تحقیقی تکیه میکند و از نظریه های غیر علمی و غیر کارشناسی همیشه اجتناب میورزد.

آثار منتشر شده و در دست انتشار دکتر شهسواری به شرح زیر میباشند:

1-زبان شناسی و مبانی زبان فارسی

2-هنجار گریزی نحوی (1) ، ساختار فعل در شاهنامه

3-هنجار گریزی نحوی(2) ، جابه جایی سازه ها در شاهنامه

4-توصیف ساختار زبان لکی

5-واج،تکواژ و واژه در زبان لکی

6-ریشه شناسی و معنا شناسی در زبان لکی

در دست انتشار:

1-کردی جنوبی

2-متن انگیلیسی lakidialect

 

 

                  

 1. دکتر شفیعی: ضمن خوش­آمد به شما بفرمائید علم زبان­شناسی به دنبال چه اهدافی است و اصولاً زبان­شناسی بر چه پایه­هایی استواراست؟

با سلام و عرض ادب خدمت شما؛ علم زبان­شناسی به بررسی و ساختار زبان­ها، سیر تحولات آن­ها و موضوعاتی از این قبیل می­پردازد، در آغاز قرن بیستم که علوم به پیشرفت­های چشم­گیری نایل آمدند دانش زبان شناسی نیز بر اساس مطالعات علمی شکل گرفت و به پیشرفت­های مهمی نایل شد.

 1. کریمی: جناب شهسواری شما 3 جلد کتاب درباره زبان لکی منتشر کرده­اید؛ بفرمائید زبان لکی چه ویژگی های خاصی دارد که شما به عنوان یک زبان­شناس به سراغش رفته­­اید؟

بنده به عنوان زبان‌شناس کارهایی در مورد زبان­های ایرانی انجام داده­ام، از جمله کردی جنوبی، هورامی و لکی- در این میان لکی به عنوان یک زبان زنده و غنی در منطقه جغرافیایی وسیعی در ایران و خارج از مرزهای ایران و با جامعه سخن گویان نسبتاً زیاد، بیشتر توجه مرا به خود جلب کرد و حاصل مطالعات چاپ مقالات و کتاب­های متعدد در این زمینه بوده­است.

 1. دکترشفیعی: در تحقیقاتی که درباره مردم لک انجام داده­اید نقش زنان لک در امور اجتماعی-خانوادگی را چگونه می­بینید و چه تفاوتی با دیگر زنان منطقه دارند؟

بنده بیشتر به مطالعات زبانی پرداخته­ام نه بافت­های مردم شناسی (اتنوگرافی) گرچه نتایج سودمندی در این زمینه­ها نیز به دست می­آمد از جمله زنان لک بسیار جسور، پرکار و دوشادوش مردان هم در امور خانه و هم بیرون از خانه به خصوص در انجام کارهای کشاورزی و گله­داری بسیار فعال هستند این امر بیشتر متناسب با جامعه­ی لک زبان و زندگی عشایری و روحیه والای آن­هاست.

 1. کریمی: در گفتگویی که با شما داشتیم فرمودید زبان هورامی و لکی مستقل هستند و اصولاً از گروه و زیرمجموعه زبان کُردی نیستند قبل از شما عده­ای از زبان‌شناسان اعتقاد داشتند لکی و هورامی مادر زبان­های کُردی هستند، شما برای نظرتان چه دلایلی دارید؟

زبان لکی یکی از زبان­های مستقل ایران است گرچه همه­ی زبان­های ایران چون از یک زبان واحد (ایرانی باستان) منشعب گشته­اند در عین خویشاوندی؛ تفاوت­هایی نیز با یک­دیگر دارند، لذا زبان لکی هم از نظر واژگان و هم از نظر ساختار آوایی و نحوی با دیگر زبان­های ایران از جمله کُردی تفاوت­هایی دارد. این امر بیشتر بخاطر تحولات درون­زبانی از آغاز و همزمان با جداشدن از هسته­های ارتباطی اولیه بوده­است- زبان هورامی نیز از این قاعده کلی مستثنی نیست به‌علاوه آن­که در هورامی برای نهاد مذکر و مؤنث فعل­های جداگانه به کار می­رود. لذا هورامی یک زبان اصیل است اما با گویش­های مختلف کُردی متفاوت است.

 1. دکتر شفیعی: افسانه­ها، اسطوره­ها، متل­ها وقصه­های زبان لکی را چگونه می­بینید، آیا تفاوتی با دیگر اقوام و زبان­های ایرانی دارد؟

مواردی که اشاره فرموده­اید در بیشتر زبان­های ایرانی به خصوص در زاگرس غربی به چشم می­خورد لذا خویشاوندی­های زیادی با دیگر زبان­ها دارند گرچه در مواردی از نظر کاربرد زبان و نوع واژگان و تا اندازه­ای شیوه­ی روایت­گری ممکن است با هم تفاوت­هایی داشته باشند.

گویش­ها در نوع خود زبان هستند یعنی هم اطلاق زبان و هم گویش به آن­ها صحیح است امّا تقسیم­بندی­های که شما فرموده­اید بعضی­ها در همان حوزه زبان یا گویش و بعضی دیگر لهجه­هایی از دیگر گویش­ها مختلف ایرانی هستند مثلاً جافی و اردلانی لهجه­ای از زبان سورانی و کلهری و کلیایی تنها لهجه­هایی از کردی جنوبی هستند.

 1. دکتر شفیعی: آثار شما به نظر می­رسد برای قشر خاصی نوشته شده است آیا برای محقیقین و پژوهشگران می­نویسید یا اینکه...؟

بیشتر محقیقین و افراد آشنا به زبان­شناسی مدنظر بوده است گرچه در بعضی موارد ممکن است استفاده­ی عام نیز داشته باشد اما بدون اطلاع از اصول زبان­شناسی به خصوص زبان­شناسی ایرانی فهم آن­ها درپاره­ی موارد مشکل است.

 1. کریمی: در ادامه گفته­های خانم دکتر آیا علم زبان­شناسی برای گروهی خاص است یا برای توده­ی مردم؟

عرض کردم که زبان­شناسی یک علم است و طبیعتاً بدون اطلاع از این دانش نمی­توان به درک و           دریافت درستی از آن نایل آمد.

 1. دکتر شفیعی: شما فرمودید که ریشه همه زبان­های غرب کشور یکی است پس اختلاف زبان و ریشه مشترک این زبان­ها کجاست؟

در زبان­شناسی روندی وجود دارد به نام تبدیل لهجه به زبان لذا تمام زبان­های امروزه ایران در آغاز لهجه­ای از زبان فارسی باستان و فارسی باستان نیز بازمانده­ی ایران باستان است. بنابراین هرکدام از این لهجه­های در طول صدها و هزاران سال در نوع خود تحویل یافته­اند و تبدیل به زبان­های مستقل جدیدی شده­اند گرچه همان طور که گفتیم با یکدیگر خویشاوندی نیز دارند زیرا سوبسترات (قشر زیرین) زبان بسیار مقاوم است و به آسانی از دایره زبان حذف می­گردد.

 1. کریمی: عده­ای از زبان­شناسان و مورخین اعتقاد دارند که جابه­جایی در طول تاریخ در مورد اقوام کُرد صورت گرفته است مانند ایل سنجابی از فارس ایل زنگنه از کرکوک و... آیا خاستگاه مردم کُرد غرب کشور بوده است یا اینکه در همه فلات ایران بوده­اند؟

قوم کرد یکی از اقوام اصیل ایرانی بوده است یعنی ورود آن­ها همزمان با ورود آریایی­ها مهاجر به فلات ایران بوده است. بر اساس شواهد تاریخی و پژوهش­های باستان­شناسی بعدها مهاجرت­های مختلفی صورت گرفته است به خصوص زیستگاه اصلی شمال – شمال غربی و مناطق غربی به عنوان زیستگاه قوم کرد مشخص شده است.

 1. دکتر شفیعی: جناب شهسواری شما در مقاله­ای به نام Laki and kurdish تئوری­های را ارائه نموده­اید در صورت امکان بیشتر توضیح بدهید؟

این مقاله که در آمریکا- هلند در مجله­ی isiIran and the Caucasus چاپ شده است لکی را از نظر خصوصیات آوایی بر اساس نظریه­ی د.ن. مکنزی که برای گویش­های کردی برشمرده، به عنوان یک زبان مستقل ایرانی معرفی کرده­ام.

 1. کریمی: دکتر شهسواری شما به عنوان یک زبان­شناس بهشت زبان­شناسان را چه زبان و یا زبان­های زنده در جهان می­دانید و اصلاً یک زبان خوب چه شاخص­هایی دارد؟

در این زمینه نمی­توان به طور قاطع اظهار نظر کرد اما همه­ی زبان در نوع خود بسیار ارزشمندند زیرا وسیله ارتباطی بین یک جامعه زبان هستند اما هر زبانی که از نظر سیاسی، علمی، اقتصادی، فرهنگی و نظامی قوی باشد سنت­های زبانی خود را بر دیگر زبان­ها تحمیل می­کند و به عنوان زبان ارتباطی جهانی عمل می­کند.

 

 1. دکتر شفیعی: نظرتان درباره­ی نقدهایی که در شبکه­های اینترنتی و مجازی درباره کارهای شما نوشته­اند بیان بفرمایید؟

بعضی نقدها مفید بوده و بعضی دیگر ناشی از حب و بغض و قضاوت­های شخصی به خصوص از جانب افرادی که اطلاعی از دانش زبان­شناسی ندارند، بیان شده است که فاقد هرگونه دفاع علمی است.

 1. کریمی: اصولاً شما نقدپذیر هستید یا اینکه نقاد شخص بهانه­گیر و دشمن بدخواه است؟!

بله هرنوع نقد منصفانه و به دور از حب و بغض شخصی پذیرفتنی است. اما در مواردی ممکن است نقد به دور از جنبه­های علمی باشد که طبیعتاً غیرقابل قبول است.

 1. دکتر شفیعی: آیا از نظر موسیقی و آواشناسی که در منطقه ما وجود دارد کمکی به شناخت بیشتر علم زبان­شناسی می­کند یا اینکه شما از علم دیگری پیروی می­کنید؟

آواشناسی که خود یک بخش اساسی در مطالعات زبان­شناسی است و کمک شایانی به سیر بررسی و تحول زبان می­کند و معیارها و قوانین ثابتی در عرصه­ی جهانی در این زمینه وجود دارد مانند قانون صوتی ورنر یا قانون صوتی و فورتناتف دانشمند روسی. از موسیقی و آهنگ­ها و مرثیه­ها و... نیز می­توان در مطالعات زبانی بهره گرفت.

 1. دکتر شفیعی: چندی پیش مقاله­ای خواندم که نوشه شده بود که زبان اصلی ایرانیان فارسی، کُردی و بلوچی است با توجه به این فرض­ها دیگر زبان­های موجود چه جایگاهی دارند؟

خیر چنین گفته­ای مطابق اصول علمی نیست مواردی که برشمردید به دوران­های بعدی تحولات زبان­شناسی ایرانی تعلق دارند نه زبان اولیه­ی ایران باستان که به عنوان نیازبان برای تمام زبان­های ایرانی عمل کند. و همگی زبان­های ایرانی از آن منشعب گشته­اند.

 1. کریمی: کتاب­های هنجار گریزی1و2 در شاهنامه را با چه اهدافی نوشته­اند؟

این کتاب­ها به بحث­های مشترک زبان­شناسی و ادبیات می­پردازد در واقع می­توان گفت در نوع خود دستور زبان ادبی هستند که با زبان عادی از جهاتی بسیار متفاوت هست لذا اگر پژوهشگری بخواهد با قوانین زبان ادبی آشنا شود این کتاب­ها تا حد زیادی در این زمینه سودمند هستند

 1. دکتر شفیعی: آثار در دست انتشارتان معرفی بفرمائید؟

آثار زیر انشاءالله در آینده چاپ خواهد شد: 1- کردی جنوبی 2- Laki dialect (متن انگلیسی) 3-نظام نوشتاری زبان فارسی

 1. کریمی: زبان‌شناسان مطرح ایرانی و خارجی که درباره زبان­های منطقه غرب کشور صاحب نظر هستند چه کسانی هستند؟

ایرانی افرادی مانند دکتر کورش صفوی، دکتر رضایی باغ بیدی، دکتر دبیرمقدم و... کارهایی انجام داده­اند اما دورنمای اصلی را زبان­شناسان خارجی انجام داده­اند مانند پروفسور د.ن.مکنزی، رودیگر اشمیت، زیلبر زار، آنوبانی­نی، ی.م. ارانسکی دانشمند روسی و...

 1. دکتر شفیعی: شما متن انگلیسی و مقاله­ای که نوشته­اید با نام Laki and kurdish چه مزیت­هایی در زبان لکی وجود دارد و چه چیزی برای انگلیسی زبانان دارد که آن را ترجمه نموده­اید؟

این مقاله چون در مجله isi چاپ شده و زبان مجله نیز انگلیسی است. لذا جهت معرفی به پژوهشگران جهانی به زبان انگلیسی نوشته شده است آن چه در این زمینه مهم است نمام نظریه­پردازان زبان­های ایرانی همه خارجی به خصوصین از کشورهای غربی بوده­اند حتی قبل از این که در ایران علم زبان شناسی به معنای امروزی شکل گیرد.

 1. کریمی: آینده زبان محلی (بومی) و خرده­ زبان‌ها را چگونه می­بیند، آیا این‌‍‌‌‌ها در حال نابودی هستند؟

آهنگ تحولات زبانی متناسب با تحولات اجتماعی است لذا هرچه تحولات اجتماعی سریع باشد زبان نیز سریع تحول می­یابند بر اساس دانش زبان­شناسی تمام زبان­های امروزی دنیا از یک زبان مادر نشأت گرفته­اند و در آینده­ی دور نیز در جهان یک زبان وجود خواهد داشت.

دکتر شفیعی و کریمی: جناب دکتر شهسواری از اینکه وقتتان را در اختیار ما گذاشتید از شما سپاسگذاریم.

شهسواری - از دقت و حسن نظر شما بسیار سپاسگزارم.

 

 

 

 

 

 • RogerAneni

  RogerAneni

  • ۱۳۹۶/۰۵/۰۳ - ۱۲:۴۵:۱۱

  Dissertation Writing Service - EssayErudite.com

  Our https://essayerudite.com/dissertation-writing-service/ provides a full-scale writing assistance accessible online 24/7.
  Apart from many other writing companies, we are rather picky when forming a professional staff of experts.
  Moreover, we try to make our every customer feel safe and pleased with the service.

 • EssayPaper

  EssayPaper

  • ۱۳۹۶/۰۵/۰۴ - ۱۶:۳۳:۰۶

  EssayErudite.com is the web's leading provider of quality and professional academic writing.
  When it comes to essay writing, an in-depth research is a big deal. Our experienced writers are professional in many fields of knowledge so that they can assist you with virtually any academic task. We deliver papers of different types: essays, theses, book reviews, case studies, etc.
  We have thousands of satisfied customers who have already recommended us to their friends. Why not follow their example and place your order today?

 • bsolution

  bsolution

  • ۱۳۹۶/۰۵/۳۱ - ۰۰:۲۰:۲۵

  How to get without a doctor prescription http://www.brandssolution.co.uk/uploads/160_120/pharmacy/protease.html purchase generic in canada.

 • Michaelsnope

  Michaelsnope

  • ۱۳۹۶/۰۷/۰۶ - ۱۹:۲۶:۵۹

  [URL="http://writepapersonline.org/student-research-papers.html"]student research papers[/URL]
  http://writepapersonline.org/student-research-papers.html - student research papers
  dissertation case study - writepapersonline.org/dissertation-case-study.html

 • JamesFexia

  JamesFexia

  • ۱۳۹۶/۰۷/۰۸ - ۲۳:۴۹:۰۱

  [URL=http://3dsvetilnik.ru/%D1%81%D0%B2%D0%B5%D1%82%D0%B8%D0%BB%D1%8C%D0%BD%D0%B8%D0%BA-%D0%BD%D0%BE%D1%87%D0%BD%D0%B8%D0%BA-3d/]Светильник-ночник 3D[/URL]
  Светильник-ночник 3D с пультом дает приятный мягкий свет за счет энергосберегающих LED ламп и может работать от USB кабеля
  http://3dsvetilnik.ru/%D1%81%D0%B2%D0%B5%D1%82%D0%B8%D0%BB%D1%8C%D0%BD%D0%B8%D0%BA-%D0%BD%D0%BE%D1%87%D0%BD%D0%B8%D0%BA-3d/

 • PeterStync

  PeterStync

  • ۱۳۹۶/۰۷/۱۷ - ۱۲:۱۸:۱۰

  [URL=http://writepapersonline.org]college essay for admission[/URL]

  http://writepapersonline.org